Železnorudský zpravodaj – květen 2019

Železnorudský zpravodaj – květen 2019
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Vážení spoluobčané, milí sousedé,

od minulého vydání Železnorudského zpravodaje jsme udělali skutečný kus práce a věříme, že jsme posunuli Železnorudsko o pořádný kus dopředu. Podařilo se nám získat hned několik dotací. Téměř jeden a půl milionu korun na kompletní rekonstrukci chodníku na Špičácké ulici. Další finanční prostředky na opravu zdevastované Sportovní ulice, přes milion na zakoupení fotovoltaických panelů pro naše Environmentální centrum, díky nimž klesnou městu v budoucnu náklady na jeho provoz. V neposlední řadě také příspěvek na tisk informačních materiálů pro naše informační turistické centrum, a také příspěvek na konání Rysích slavností a česko-bavorské neděle.

Za zcela zásadní však považujeme schválení směny umožňující vybudování náměstí v centru Železné Rudy. Jsme plně přesvědčeni, že nyní můžeme oznámit, že Železná Ruda bude mít po letech čekání konečně náměstí. Na veřejném zasedání zastupitelstva jsme schválili nabytí budovy bývalé kavárny Espresso, kterou jsme s jejím majitelem vyměnili za zchátralou budovu ubytovny. Tímto významným krokem se zcela zásadně otevírá cesta pro vybudování nového náměstí v samotném centru Železné Rudy. Tento krok je obrovským vítězstvím, neboť budova Espressa hyzdila centrum Železné Rudy desítky let, nyní jsme ji konečně získali do městského vlastnictví a otevírá se nám cesta k tomu, že budeme moci Espresso po nabytí pozemků pod budovou rychle zbourat a vybudovat na jeho místě důstojné náměstí.

Problémem, který se roky nedařilo vyřešit, byly složité vlastnické vztahy. Pozemek pod budovou Espressa totiž není ve vlastnictví majitele budovy, ale má jej ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které jej v minulosti získalo od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Nám se však nyní podařilo dohodnout s ředitelem ŘSD Plzeň, že jej navrátí ÚZSVM, které jej následně převede městu. Těmto krokům však předcházelo nespočet jednání, jejichž výsledkem byly znalecké posudky na všechny předmětné budovy a pozemky a intenzivní komunikace s majitelem budovy bývalého Espressa. Tato jednání nakonec vedla k dohodě o směně budov. Pro město je to velmi výhodná směna, protože se nám otevřela cesta k vybudování náměstí a současně jsme vyřešili budoucnost ubytovny, jejíž oprava by stála mezi 15-18 miliony korun, které město potřebuje na dofinancování jiných, již započatých, investičních akcí. Stávající obyvatele ubytovny však celá transakce nepřipraví o jistotu bydlení. Dalším důvodem, proč směnu provést co nejrychleji, bylo to, že ŘSD již pozemek pod Espressem nepotřebuje a chystalo se jej vrátit ÚZSVM. To by je následně nabídlo k prodeji přednostně majiteli Espressa a město už by na něj nemohlo dosáhnout.

Náklady na demolici budovy bývalého Espressa včetně základních terénních úprav by měly dle odhadu dosáhnout částky zhruba milion korun, přičemž jen náklady na zbourání budovy bývalé ubytovny by podle kvalifikovaného odhadu měly dosahovat téměř čtyř milionů korun. Jakmile se nám podaří získat pozemky pod Espressem, tak okamžitě zahájíme kroky, které povedou ke zbourání této ohyzdné budovy a vytvoření náměstí. Na jeho podobě budeme pracovat nejen s Vámi, vážení spoluobčané, ale taktéž s předními českými architekty.

Zároveň jsme se rozhodli uspořádat letošní Tradiční železnorudské slavnosti v trochu jiném duchu než v minulosti. Jelikož jsme bytostně přesvědčeni, že městské slavnosti se mají konat co nejblíže centru města, tak se letos slavnosti budou konat 2. – 3. srpna v okolí parkoviště před cukrárnou Caffé Charlotte. Doprovodné akce se uskuteční v areálu fotbalového hřiště za tratí. Hlavní hvězdou pátečního večera bude herec a muzikant Vojta Kotek s kapelou Th!s a v sobotu to bude známý zpěvák Voxel. Už nyní se všichni těšíme na slavnosti s Vámi!

Z kulturních akcí bychom chtěli poděkovat zejména Sboru dobrovolných hasičů za bezvadné uspořádání stavění májky, které se letos poprvé, z důvodu rekonstrukce hasičárny, uskutečnilo v prostorách fotbalového hřiště. V neposlední řadě si Vás dovolujeme pozvat na první kácení májky v historii Železné Rudy, které proběhne v neděli 2. června od 16 hodin v areálu fotbalového hřiště. Tato akce, kde se vydraží májka a výtěžek bude věnován Mateřské školce Železná Ruda, bude následovat ihned po Dětském dnu plném soutěží o ceny, který začíná již v 13:30.

Vážení spoluobčané, přejeme Vám příjemné čtení našeho zpravodaje. Současně, prosím, pamatujte, že v případě potřeby se na nás můžete kdykoli obrátit. Jsme zde pro Vás.

S úctou a přáním všeho dobrého,

Filip Smola, starosta města, Petr Najman a Filip Brož, místostarostové

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Podobné příspěvky

Železnorudský zpravodaj – srpen 2020

Podařilo se dát dohromady celý prostor za paneláky na Hojsově Stráži a ještě před slavnostmi jsme stihli i celkovou opravu v Krátké ulici a v části ulice U Řezné. Opravovali jsme tam inženýrské sítě a dělal se i kompletně nový povrch. V těchto opravách budeme postupovat dál a dál, přičemž rádi využijeme i vašich tipů a podnětů, které nám různými cestami posíláte.

Pokračujte ve čtení
od administrator

Železnorudský zpravodaj – červenec 2020

My se stále snažíme, krok za krokem, celé Železnorudsko vylepšovat. Ohromný kus práce začalo odvádět naše Informační a Environmentální centrum, které, kromě jiného, připravilo velkou letní soutěž.

Pokračujte ve čtení
od administrator

Železnorudský zpravodaj – červen 2020

Příkladem omezení investiční schopnosti města je oprava povrchu, kterou jsme během května provedli v centru města v ul. 1. Máje. Vozovka byla dlouhodobě ve zcela dezolátním stavu. Jsme si vědomi, že nejde o ideální variantu, ale spíše provizorní řešení.

Pokračujte ve čtení
od administrator